Autologiczny wypełniacz tkankowy

 

Autologiczny wypełniacz tkankowy

Autologiczny wypełniacz tkankowy
PRZEŁOM W MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ

 

Czym jest autologiczny wypełniacz tkankowy?

Czym wyróżnia się na tle innych, dostępnych zabiegów?

Kto może z niego skorzystać?

Jak wygląda procedura przeprowadzenia zabiegu?

Na te i inne pytania odpowie Edyta Słupczewska,
absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
na wydziale farmaceutycznym,
ekspert w terapiach Anti-Aging,
mających na celu opóźnianie procesów starzenia się

 

CZYM JEST AUTOLOGICZNY WYPEŁNIACZ TKANKOWY?

Autologiczny wypełniacz tkankowy ATR (Autologous Tissue Refiller) to innowacyjny i w pełni naturalny zabieg inżynierii tkankowej, pozwalający na wypełnienie tkanki pacjenta materiałem pochodzenia autologicznego (preparat pozyskiwany z krwi własnej pacjenta). Jest przeznaczony dla pacjentów borykających się z oznakami starzenia się skóry (zmarszczki, utrata jędrności), którzy cenią sobie naturalność i piękno.

JAK WYGLĄDA PROCEDURA ZABIEGU?

Pierwszym etapem kwalifikacji do zabiegu jest konsultacja lekarska celem ustalenia ewentualnych przeciwwskazań, przyjmowanych przez pacjenta leków, a także ustalenia pożądanego efektu zabiegu. Zabieg ATR z komórkami macierzystymi to w pełni naturalny zabieg, pozwalający na uzyskanie aż do 10 ml materiału podczas jednej sesji.

Autologiczny Wypełniacz Tkankowy

Zabieg ATR można podzielić na 2 etapy.

Pierwszy etap polega na pobraniu krwi od pacjenta, którą następnie poddajemy odwirowaniu w celu oddzielenia jej poszczególnych składników. W ten sposób uzyskujemy osocze bogatopłytkowe o koncentracji płytek nawet do 250% poziomu wyjściowego.

Następnie pozyskany materiał umieszczany jest w specjalnym urządzeniu ATR Gel Maker, które pod wpływem temperatury przekształca osocze w żel (autologiczny wypełniacz tkankowy).

Po uzyskaniu odpowiedniej struktury autologiczny wypełniacz tkankowy podawany jest za pomocą igły lub kaniuli w miejsca na skórze wymagające odbudowy bądź regeneracji.

Lekarz może dopasować gęstość uzyskanego autologicznego materiału do potrzeb skóry pacjenta i możliwe jest uzyskanie aż trzech rodzajów gęstości autologicznego wypełniacza tkankowego:
– gęstość HARD przeznaczona do głębokiego podania,
– gęstość MEDIUM rekomendowana do wypełnienia bruzd nosowo wargowych,
– gęstość SOFT, która doskonale sprawdza się przy powierzchownych zmarszczkach oraz okolicy wokół oczu (w tym likwidacji cieni pod oczami).

Otrzymany w ten sposób autologiczny wypełniacz umożliwia wykonanie zabiegu pozwalającego odzyskać objętość skóry oraz redukującego wszelkie zmarszczki i niedoskonałości.

CZYM WYRÓŻNIA SIĘ ZABIEG ATR?

Naturalność – podczas zabiegu wykorzystywany jest autologiczny preparat pozyskiwany z krwi pacjenta, dzięki czemu uzyskujemy efekty, które podkreślają naturalne piękno bez zmian rysów twarzy,

Stymulacja – podczas zabiegu uruchamiany jest proces stymulacji, dzięki obecności osocza bogatopłytkowego o wysokiej koncentracji płytek (do 250% poziomu wyjściowego),

Bezpieczeństwo – naturalność preparatu zapobiega odrzuceniu przez Pacjenta, występuje 100% biozgodność.

Dodatkowe korzyści z zastosowania autologicznego wypełniacza tkankowego to fakt, że preparat metabolizuje się w organizmie w 100%, nie pozostawiając w organizmie czynników sieciujących oraz ekonomiczność procedury, ponieważ lekarz uzyskuje aż 10 ml preparatu, dzięki czemu może aplikować preparat w dowolnej ilości.

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z ZABIEGU ATR?

Zabieg ATR  przeznaczony jest dla pacjentów, którzy cenią sobie naturalność zarówno w zakresie efektów, jak i pochodzenia wypełniacza. Adresowany jest dla osób, których celem oprócz redukcji zmarszczek, poprawy jędrności i gęstości skóry jest także rewitalizacja i przeciwdziałanie procesom starzenia się skóry.

Autologiczny wypełniacz tkankowy ATR, poza uzupełnieniem objętości – możliwym dzięki zawartym w osoczu czynnikom wzrostu – stymuluje także fibroblasty do produkcji kolagenu i tym samym wpływa na widoczną poprawę odmłodzenia i napięcia skóry.

Dodatkowo redukuje zmarszczki, poprawia owal twarzy, ujędrnia  i niweluje niedoskonałości na wiele miesięcy.

Zabieg pozwala na naturalne i autologiczne wygładzenie skóry bez zmian kształtu i rysów twarzy. Jego dwukierunkowe, hybrydowe działanie pozwala na osiągnięcie bardzo szybkich efektów odmładzających.

JAKIE SĄ WSKAZANIA DO ZABIEGU?

– zmarszczki (w tym zmarszczki wokół oczu oraz nad ustami),
– widoczne bruzdy nosowo-wargowe,
– utrata jędrności i objętości skóry,
– cienie pod oczami,
– skóra pozbawiona blasku i witalności,
– ogólna potrzeba rewitalizacji skóry.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU?

Aby osiągnąć optymalny efekt istotne jest zapewnienie jak najlepszej jakości pozyskiwanego materiału. Kluczowe jest zadbanie o właściwe nawodnienie – przez 2 dni przed planowanym zabiegiem należy pić duże ilości wody, a także unikać pokarmów i napojów odwadniających, np. alkohol. Ponadto przez 3 dni przed przeprowadzeniem procedury należy powstrzymać się od przyjmowania leków z grupy NLP – niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. Ibuprofem.

ILE ZABIEGÓW JEST WYMAGANYCH?

W większości przypadków rekomendowana terapia składa się z 3 zabiegów:

1 – zabieg rozpoczynający

2 – zabieg podtrzymujący po 3 miesiącach

3 – zabieg podtrzymujący po 4 miesiącach (od drugiego zabiegu)

Efekty pojedynczego zabiegu utrzymują się do 3 miesięcy, a wykonanie serii 3 zabiegów pozwala na uzyskanie trwałych efektów, które utrzymują się nawet do 12 miesięcy.

JAKIE SĄ ZALECENIA POZABIEGOWE?

Po wykonaniu zabiegu nie jest wymagana specjalna rekonwalescencja, jednak w celu uzyskania jak najlepszych efektów zaleca się unikanie: opalania, korzystania z basenu, siłowni, sauny (przez kilka dni po zabiegu) oraz stosowanie kremów z filtrem UV.

JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU?

– choroby krwi,
– choroby nowotworowe,
– choroby autoimmunologiczne,
– stany zapalne i ropne na skórze,
– przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
– aktywna opryszczka,
– cukrzyca,
– ciąża i karmienie piersią

Autor: Edyta Słupczewska
es@klinika-dermalogica.pl