Tak dla Botoksu – Toksyna Botulinowa w medycynie estetycznej

alluzience botox Koszalin

Czym jest Botoks? Jakie ma zastosowanie w przypadku likwidacji zmarszczek oraz jaki jest najbardziej innowacyjny produkt, który zrewolucjonizował rynek medycyny estetycznej? Na te i inne pytania odpowie Alicja Czupajło, absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu, obecnie studentka pierwszego roku studiów magisterskich o specjalizacji Anti – Aging.

Czym jest botoks?

Z wiekiem skóra i położone pod nią mięśnie odgrywają coraz większą rolę w pojawianiu się widocznych gołym okiem fałd i zmarszczek. Neurotoksyna pochodzenia naturalnego wytwarzana przez bakterie gram – dodatnie z rodzaju Clostridum Botulinum znana jako toksyna botulinowa, botoks czy też botulina posiada szerokie zastosowanie w zabiegach medycyny estetycznej i kosmetologii. Botoks to jeden z najpopularniejszych i najbardziej bezpiecznych preparatów wykorzystywanych do zabiegów z zakresu Anti – Aging. Ponadto botulinę wykorzystuje się w medycynie w terapii schorzeń związanych z nieprawidłowym działaniem układu nerwowego i mięśniowego. Jej działanie polega na blokowaniu neuroprzekaźnika, którym jest acetylocholina z synapsy nerwowo – mięśniowej. Pozwala to na czasowe unieczynnienie mięśni szkieletowych poddanych zabiegowi. W rezultacie mimika zostaje ograniczona. Mięsień ulega rozluźnieniu, dzięki czemu skóra leżąca na nim także „pracuje” z o wiele mniejszą intensywnością. Istniejące już zmarszczki mimiczne zostają wygładzone, a nowe nie pojawiają się tak szybko.

ABO liquid ALLUZIENCE – pierwsza w Polsce płynna toksyna botulinowa

alluzience zabiegi botoxem Koszalin

Klinika Dermalogica zawsze oferuje swoim Pacjentom najbardziej pionierskie terapie zabiegowe,
do których od niedawna niewątpliwie należy ABO liquid ALLUZIENCE
– pierwszy w Europie płynny, gotowy do użycia neuromodulator BoNT – A rozluźniający mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek mimicznych.

Odpowiadający na potrzeby Pacjentów preparat wygładzający zmarszczki mimiczne rozpoczyna na polskim rynku nową erę procedur zabiegowych z wykorzystaniem toksyny botulinowej – erę innowacji zabiegów estetycznych, między innymi na obszar gładzizny czoła (okolicę zmarszczek między brwiami), kurzych łapek oraz dolnej części twarzy. Pierwsza prezentacja nowej botuliny miała miejsce 30 września 2021r w Łodzi. Było to wyjątkowe wydarzenie z udziałem najbardziej cenionych wykładowców odnoszące się do modernizacji, precyzji oraz wydajności zabiegów z użyciem botoksu. Konferencja, która została nazwana BoNT – A Summit spotkała się z fantastycznym przyjęciem środowiska lekarskiego.

Efekty podania preparatu ABO liquid ALLUZIENCE w okolicę zmarszczek gładzizny czoła dostrzegalne są już w ciągu pierwszej doby, a poprawa stanu i wyglądu skóry utrzymuje się nawet do 6 miesięcy. Na uwagę zasługuje również specjalnie zaprojektowana dla zachowania maksymalnej kontroli i dedykowana do przeprowadzenia zabiegu ALLUZIENCE Strzykawka aboNT z igłą zachowującą ostrość i delikatność wkłucia przy pobieraniu preparatu z fiolki oraz przez całą procedurę zabiegową obejmującą obszar gładzizny czoła wymagającą pięciu wkłuć.

abo liquid efekty botoksu Koszalin

Płynna toksyna botulinowa odpowiedzią na współczesne potrzeby

Defekty mające związek z wyglądem zewnętrznym i prezencją, takie jak zmarszczki mimiczne, mogą wywierać bardzo silny wpływ na pewność siebie, dobrostan psychofizyczny oraz poczucie własnej wartości. W dzisiejszych czasach życie prywatne i zawodowe w dużej mierze odbywa się w świecie wirtualnym i dzięki temu coraz większą uwagę zwraca się na szczegóły swojego wyglądu zewnętrznego.
Zabieg z wykorzystaniem pierwszej płynnej botuliny odznacza się znakomitą precyzją i zdaniem dr n. med. Mariusza Borkowskiego oraz dr Sebastiana Łopato nowy rodzaj toksyny botulinowej typu A w Europie służący do użytku we wskazaniach estetycznych jest doskonałą odpowiedzią na wiele dzisiejszych potrzeb. Nie tylko umożliwi osiąganie wybitnych rezultatów, ale również wpłynie na komfort życia pozwalając Pacjentom na odzyskanie jakże ważnej pewności siebie.

Galderma zapowiada przełom

Zdaniem szefowej marketingu Galderma Aesthetics rozszerzenie oferty firmy dermatologicznej Galderma Aesthetics o płynną odmianę botuliny to bez dwóch zdań największy przełom w kategorii toksyn botulinowych. W celu jej wykonania nie zostały wykorzystane środki konserwujące, ani żadne surowce pochodzenia zwierzęcego, takie jak laktoza czy albumina surowicy ludzkiej, dzięki czemu jej potencjał alergizujący jest minimalny. Wyrób ABO liquid ALLUZIENCE ma miejsce w fabryce posiadającej certyfikat BREEAM. Już teraz można zaobserwować gigantyczne zainteresowanie nową formułą toksyny botulinowej wśród polskich Lekarzy. Dla specjalistów medycyny estetycznej precyzja aplikacji, wygoda stosowania preparatu oraz przewidywalność uzyskiwanych efektów to jedne z pierwszorzędnych parametrów.

Firma Galderma zamierza wprowadzić szereg działań edukacyjno – promocyjnych, które będą służyły jako pomoc dla lekarzy, aby mogli oni między innymi zaznajomić się z wynikami badań klinicznych, które stanowią potwierdzenie efektywności najnowszej toksyny botulinowej w kontekście długości utrzymywania się preparatu w organizmie, a co za tym idzie – efektów zabiegowych. Długość ta wynosi aż do 6 miesięcy. Pierwszą z takich inicjatyw była konferencja BoNT – A Summit, która odbyła się 30 września 2021 roku w Łodzi podczas prezentacji nowej botuliny.

Dotychczas wszystkie zarejestrowane w Europie preparaty BoNT – A miały postać proszkową i wymagały rekonstytucji (rozpuszczenia) w roztworze chlorku sodu przed użyciem. Płynna postać toksyny botulinowej ALLUZIENCE daje możliwość uniknięcia skomplikowanych obliczeń, a także jest o wiele bardziej precyzyjna jeżeli chodzi o dawkowanie preparatu, co oczywiście ma przełożenie na jeszcze większe bezpieczeństwo stosowania.

Botoks – fakty i mity

Wiedza w kontekście możliwości zastosowania toksyny botulinowej jako jednej z najbardziej niezawodnych i szybkich form terapii przeciwzmarszczkowej jest coraz bardziej powszechna. Botulinę nazywa się złotym standardem w medycynie estetycznej. Jest to substancja, która działa przyczynowo na to, co dzieje się z naszą skórą. Wciąż istnieje jednak niemała liczba fikcyjnych i szkodliwych informacji krążących na temat tej wielofunkcyjnej neurotoksyny.

Czy rzeczywiście musimy obawiać się niekorzystnych zmian po zakończeniu działania preparatu?
Oczywiście, że NIE!

Poznajmy zatem najpopularniejsze i niestety najczęściej powielane mity na temat botoksu oraz ich sprostowanie, które rozwieje wszelkie wątpliwości oraz pozwoli na poszerzenie wiedzy na temat jednego z najbardziej cenionych zabiegów medycyny estetycznej i kosmetologii.

MIT I: Toksyna botulinowa znajduje zastosowanie jedynie w zabiegach Anti – Aging.
FAKT: Botoks poza tym, iż z powodzeniem używany jest w celu redukcji zmarszczek mimicznych, wykorzystanie znalazł także w szybkiej i skutecznej walce z bruksizmem (nawykowym i nieświadomym zaciskaniem zębów i zgrzytaniem zębami) oraz leczeniem nadpotliwości i napięć mięśniowych.

 

MIT II: Zabieg z wykorzystaniem botoksu jest bolesny i wymaga długiej rekonwalescencji.
FAKT: Iniekcje wykonywane są za pomocą bardzo cienkich igieł, a dodatkowo lekarz przeprowadzający zabieg może znieczulić obszar zabiegowy za pomocą silnej maści znieczulającej, co umożliwia komfortowe i praktycznie bezbolesne dla Pacjenta przeprowadzenie zabiegu. W miejscach ukłuć może pojawić się delikatny obrzęk i zaczerwienienie, jednak objawy te utrzymują się bardzo krótko i są łatwe do zatuszowania makijażem. Procedura zabiegowa jest szybka i prosta, a po jej zakończeniu Pacjent może niemal natychmiast powrócić co codziennej aktywności. Jedyne od czego należy się powstrzymać to masowanie twarzy, spożywanie alkoholu i palenie papierosów, intensywny wysiłek fizyczny oraz przebywanie w wysokich i niskich temperaturach przez kilka dni po zabiegu. Ponadto nie wolno się kłaść ani schylać minimum kilka godzin po zabiegu, aby umożliwić prawidłowe rozprowadzenie się preparatu.

 

MIT III: Botoks to preparat zarezerwowany wyłącznie dla Pacjentów o widocznych cechach cery dojrzałej.
FAKT: Prawdą jest, iż najbardziej widoczne efekty zabiegów z wykorzystaniem botuliny uzyskiwane są u Pacjentów posiadających wyraźne i głębokie zmarszczki, lecz nie istnieje żadna granica wieku wyznaczona dla osób, które mogą się poddać tego rodzaju zabiegom. Co więcej, warto wykonywać botoks zapobiegawczo, by jak najdłużej cieszyć się młodym i zdrowym wyglądem skóry. Zabieg ten polecany jest dla osób w wieku 20 – 30 lat w celu wygładzenia zmarszczek mimicznych na czole lub kurzych łapek.

 

MIT IV: Botoks powoduje na twarzy nienaturalny efekt „maski”.
FAKT: Pomimo, że botoks stosowany jest w zabiegach medycyny estetycznej od ponad 20 lat, stwierdzenie to wciąż stanowi jeden z najpopularniejszych i najczęściej powielanych mitów na temat tej neurotoksyny. Prawdą natomiast jest to, że prawidłowo podany botoks pomaga zachować młody i naturalny wygląd bez zmieniania naturalnych rysów twarzy. Jedyną możliwością uzyskania „karykaturalnego” i sztucznego efektu maski jest niewłaściwe wprowadzenie preparatu lub podanie go w zbyt dużej ilości.
Profesjonaliści Kliniki Dermalogica nie tylko uzyskują najlepsze efekty w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, lecz przede wszystkim kładą nacisk na naturalny wygląd skóry i subtelny efekt.

 

MIT V: Botulina służy do niwelowania wszystkich rodzajów zmarszczek.
FAKT: Botoks nie jest wypełniaczem i z tego względu jego działanie ograniczone jest do zmniejszenia pracy neuronów, które odpowiadają za pracę mięśni mimicznych i właśnie dlatego można nim redukować wyłącznie zmarszczki wywołane ekspresją i mimiką twarzy. Za pomocą botoksu możemy wygładzić zmarszczki wokół oczu tzw. „kurze łapki”, zmarszczki między brwiami, zmarszczki poprzeczne czoła, a także zmarszczki powieki dolnej, wokół ust, na brodzie oraz szyi. W celu usunięcia innego rodzaju zmarszczek, na przykład powstałych w wyniku starzenia się skóry, należy sięgnąć po wypełniacze (do których należy między innymi kwas hialuronowy) lub biostymulatory będące przyszłością medycyny estetycznej.

 

MIT VI: Botoks uzależnia.
FAKT: Tkanki takie jak skóra czy mięśnie w żaden sposób nie uzależniają się od botuliny i z tego względu zabieg można wykonać tylko raz i nigdy więcej go nie powtarzać. Ostrzykiwanie toksyną botulinową to jednak naprawdę rewelacyjna terapia nie tylko niwelująca powstałe już zmarszczki mimiczne, ale również zapobiegająca tworzeniu się nowych, co sprawia, że zabiegi z wykorzystaniem botuliny sprawdzają się również jako profilaktyka przeciwstarzeniowa. Botoks przynosi spektakularne oraz szybkie rezultaty i z tego względu Pacjenci najczęściej decydują się na regularne wykonywanie zabiegu. Efekty utrzymują się zazwyczaj od 3 – 6 miesięcy, ale przy kolejnych kuracjach czas działania, a co za tym idzie odstępy między kolejnymi zabiegami, wydłużają się.

 

MIT VII: Zabiegi z użyciem botuliny mogą być wykonywane przez kosmetyczki i kosmetologów.
FAKT: Zabiegi medycyny estetycznej, w których stosuje się botulinę mogą być przeprowadzane wyłącznie przez wykwalifikowanych w tej dziedzinie lekarzy. Jest to podstawowa i niepodważalna zasada.

 

Serdecznie zapraszamy Państwa do wyjątkowej Kliniki Dermalogica, gdzie zabiegi z użyciem botoksu
wykonywane są przez jednych
z najlepszych specjalistów w Polsce
dr n. med. Mariusza Borkowskiego
oraz dr Sebastiana Łopato.

Autor: Alicja Czupajło
ac@klinika-dermalogica.pl