Styl życia w profilaktyce przeciwstarzeniowej skóry

Nasza skóra podlega nieustającym procesom starzenia, a proces ten jest niezwykle fascynującą, a zarazem bardzo trudną do zaakceptowania częścią życia, ponieważ jest to proces nieunikniony, który dotyczy każdego człowieka. Jak powinna wyglądać idealna profilaktyka przeciwstarzeniowa, aby zachować młodość na lata opowiada Alicja Czupajło, absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu, obecnie studentka pierwszego roku studiów magisterskich o specjalizacji Anti-Aging.

W obecnych czasach panuje kult młodego i zdrowego ciała, co wiąże się z tym, iż coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod na zatrzymanie lub przynajmniej opóźnienie przykrych konsekwencji upływającego czasu. Środki masowego przekazu bezustannie dostarczają informacji na temat sposobów zachowania młodego wyglądu na długie lata. Z jednej strony może być to pomocne dla osób nieposiadających dostatecznej wiedzy w tej dziedzinie, z drugiej jednak strony media często podają nierzetelne i wybiórcze informacje, wobec czego należy nabyć umiejętność ich odpowiedniego filtrowania. W zapobieganiu starzenia się skóry konieczna jest samoświadomość oraz wiedza na temat tego co przyśpiesza, a co hamuje ten proces. Dzięki temu możliwym będzie wdrożenie odpowiedniego działania, tzn. regulacji rytmu dobowego, zbilansowanej i odżywczej diety, higienicznego trybu życia, regularnego wysiłku fizycznego, pracy ze stresem oraz świadomej pielęgnacji skóry, czyli rzeczy, które każdy z nas powinien wykonywać na co dzień, a także idealnie dobranych zabiegach z zakresu medycyny przeciwstarzeniowej.

Klinika Dermalogica, jako pionier medycyny estetycznej i regeneracyjnej, imponuje zestawem różnorodnych metod odmładzających idealnie dostosowanych do Państwa wymagań, które przynoszą ogromne korzyści dla skóry – odmłodzenie okolicy twarzy, szyi, dekoltu oraz dłoni, poprawę owalu twarzy, przywrócenie skórze elastyczności, jędrności i napięcia, likwidację przebarwień, a także zwiększenie gęstości skóry i tym samym wygładzenie zmarszczek, a wszystko to w jak najbardziej naturalny sposób.

Prym tej gałęzi medycyny regeneracyjnej wiodą:

  • zabiegi laserowe,
  • mezoterapia,

oraz

  • peelingi chemiczne, czyli złota trójca wzajemnie uzupełniających się zabiegów, które wykonywane regularnie są w stanie opóźnić proces starzenia się skóry.

Zalecenia żywieniowe dla zachowania młodej skóry

Dieta przeciwstarzeniowa powinna obfitować w antyutleniacze, które są naturalnymi wrogami szkodliwych dla całego organizmu wolnych rodników. Wolnymi rodnikami nazywa się atomy, tudzież cząsteczki, które zawierają minimum jeden niesparowany elektron. Są to związki wysoko reaktywne. Pobierają brakujące elektrony od stabilnych chemicznie cząsteczek, tym samym powodując ich uszkodzenie. Nieustannie produkowane wolne rodniki działają negatywnie na cały organizm i są powodem zaburzonej homeostazy (równowagi organizmu). Skupiając się na skórze – pogarszają jakość cementu międzykomórkowego, ale także niszczą włókna kolagenowe i elastynowe. Proces starzenia się skóry jest nieuchronny, ale można go spowolnić między innymi poprzez walkę z wolnymi rodnikami za pomocą ich naturalnych wrogów – przeciwutleniaczy. Do składników przeciwutleniających zawartych w pożywieniu zaliczamy witaminę A, E, B­­3 (niacynamid) oraz C, składniki mineralne (wapń i selen), karotenoidy oraz polifenole. Wymienione związki antyutleniające znajdują się w owocach i warzywach, jednak ich największą ilość znajdziemy w takich produktach spożywczych jak np. maliny, borówki, jagody, truskawki, poziomki, aronia, jeżyny, brukselka, szpinak, jarmuż, brokuły, buraki, pomidory, czosnek oraz zielona herbata.

zdrowa dieta

Fitoestrogenami zostały nazwane naturalnie występujące związki pochodzenia roślinnego, które objawiają wiele działań estrogenopodobnych. Posiadają one między innymi właściwości antyutleniające, tudzież grzybobójcze. W ciągu ostatnich lat obserwowano ich pozytywny wpływ w redukowaniu objawów menopauzy, a nawet przeciwdziałaniu im. Wyróżniamy trzy główne grupy fitohormonów – izoflawony, lignany oraz kumestany. Najwięcej izoflawonów znajduje się w warzywach strączkowych – przede wszystkich w soi i jej przetworach (tofu, kiełki soi, prażone nasiona soi, kiełki sojowe), soczewicy, ale także w szpinaku i czerwonej koniczynie.

Bogactwem lignanów są rośliny zbożowe takie jak nasiona lnu, ryż, a także nasiona słonecznika. Obfite w te składniki są również niektóre owoce i warzywa. Należą do nich między innymi cebula, jagody, marchew, wiśnie oraz jabłka.

Godne uwagi w aspekcie profilaktyki przeciwstarzeniowej skóry są również pędy lucerny i fasola, ponieważ znajdziemy w nich dobre źródło kumestan – ostatniej głównej grupy fitohormonów.

Oprócz wyżej wymienionych składników odżywczych sprzyjających utrzymaniu młodej i zdrowej skóry, należy pamiętać o odpowiedniej podaży białka. Jest to główny budulec struktur odpowiadających za jędrność i elastyczność naszej skóry. Proteiny odpowiadają również za odpowiednią jej regenerację i spowolnienie powstawania zmarszczek. Bardzo dobrym źródłem białka jest mięso, ryby oraz rośliny strączkowe.

Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT) stanowią rodzaj bariery ochronnej dla skóry (zapobiegają nadmiernej utracie wody). W celu dostarczenia sobie odpowiedniej ilości NNKT należy zwrócić uwagę na spożycie takich produktów jak np. orzechy (włoskie, laskowe), tłuste ryby morskie (łosoś, śledź, tuńczyk, szprotki, sardynki, makrela), awokado, oleje roślinne, siemię lniane, algi, a także soja i jej przetwory.

Warto dodatkowo wspomnieć o koenzymie Q10. Składnik ten w znaczącym stopniu opóźnia proces starzenia się skóry, dlatego w celu jego dostarczenia warto uzupełnić codzienną dietę o ryby, rośliny strączkowe oraz kiełki pszenicy.

Ostatnim ,lecz równie ważnym czynnikiem sprzyjających zachowaniu młodej i promiennej cery przez długie lata jest woda. Jest ona niezbędna dla utrzymania organizmu w równowadze i prawidłowym przebiegu procesów metabolicznych. Odwodniona skóra wolniej się regeneruje i jest niezwykle podatna na przedwczesne starzenie. W celu utrzymania skóry w świetnej kondycji należy przyjmować minimum 2,5 l wody dziennie.

Tego unikaj

Ważne jest unikanie produktów spożywczych, które przyczyniają się do podwyższenia poziomu stresu w organizmie. Należy zrezygnować z produktów zawierających tłuszcze trans (jedzenie typu fast food, słodycze, ciasta i słone przekąski). Istotne jest także ograniczenie do minimum alkoholu i kofeiny, ponieważ są to substancje pobudzające organizm. Bardzo ważne jest również wykreślenie z diety cukru rafinowanego. Jest on ukryty w bardzo wielu produktach spożywczych i posiada wyłącznie negatywny wpływ na organizm. Powoduje między innymi gwałtowne wzrosty i spadki energii, co prowadzi do nasilenia odczuwanego stresu.

Stres, a starzenie się skóry

Z biologicznego punktu widzenia stres ma równie szkodliwy wpływ na wszystkie składowe naszego organizmu, a więc i na skórę. Długotrwały stres przyczynia się do powstawania wolnych rodników oraz uszkadza barierę hydrolipidową skóry, przez co jest ona bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. To z kolei prowadzi do kaskady wielu niepożądanych objawów. Skóra staje się cienka, sucha, szorstka, odwodniona, a także nieprzyjemnie ściągnięta. Wszystkie te cechy prowadzą do przyśpieszonego procesu powstawania zmarszczek. Chroniczny stres prowadzi do nadprodukcji hormonu stresu, którym jest kortyzol. Dochodzi wówczas do degradacji białek podporowych skóry – elastyny i kolagenu, które odpowiadają za jej jędrność i sprężystość. W efekcie ich niedostatecznej zawartości w skórze dochodzi do jej zwiotczenia, utraty owalu tudzież powstawania zmarszczek.

W dzisiejszych czasach niemożliwym jest całkowite unikanie stresu, ale z powodzeniem można wdrożyć metody radzenia sobie z nim oraz niwelowania jego objawów powstałych w obrębie skóry.

Metody niwelowania stresu

Sen

Organizm będzie w stanie lepiej radzić sobie ze stresem dzięki poprawie jakości snu. Idealny dla regeneracji organizmu jest sen rozpoczynający się o około 22:00. Na kilka godzin przed snem dobrze jest zrezygnować z użycia światła niebieskiego (telefon, telewizor, laptop, oświetlenie ledowe). Praktyki wspomagające higienę snu to również sen w zaciemnionym pomieszczeniu, dobrze przewietrzona sypialnia, spożywanie lekkostrawnej kolacji (nie później niż dwie godziny przed snem), a także zastosowanie technik relaksacyjnych przed snem, do których należy medytacja, praca z oddechem oraz joga.

Wysiłek fizyczny

Do codziennej rutyny warto wprowadzić regularną aktywność fizyczną. Systematyczny wysiłek fizyczny zmniejsza ogólny poziom napięcia, jest pomocny dla podnoszenia i stabilizacji nastroju oraz poprawia jakość snu. Dzieje się tak, ponieważ sport stanowi bodziec pobudzający mózg do wydzielania hormonów takich jak serotonina, endorfiny, dopamina oraz noradrenalina. Każda z wymienionych substancji chemicznych przyczynia się do wprawiania naszego organizmu w dobry nastrój. Dla lepszego dotlenienia całego organizmu wskazane będą również  codzienne spacery na łonie natury.

joga pilates

Pielęgnacja anti-aging

Cennymi składnikami aktywnymi, które można znaleźć w preparatach anti-aging są komponenty roślinne będące antyoksydantami, co oznacza, że mają zdolność wychwytywania i neutralizowania reaktywnych form tlenu. Naturalnymi wrogami wolnych rodników są fitoestrogeny cechujące się podobieństwem do ludzkich hormonów estrogenów, których zaczyna brakować kobietom w wieku menopauzalnym, należące do witamin antyoksydacyjnych tokoferole i tokotrienole, retinoidy, kwas askorbinowy oraz niacynamid, a także przedstawiciele związków polifenolowych: flawonoidy, antocyjany i karotenoidy. Do dodatkowych właściwości wymienionych składników aktywnych należy często działanie przeciwzapalne, promieniochronne, depigmentacyjne i regenerujące skórę. Świadomie stosowane produkty kosmetyczne bazujące na roślinnych składnikach aktywnych mogą stanowić ważną część terapii przeciwstarzeniowej skóry.

Ochrona przeciwsłoneczna

Jednym z najważniejszych aspektów w pielęgnacji przeciwstarzeniowej skóry jest całoroczna i sumienna ochrona przed fotostarzeniem. Jest to wynik akumulacji uszkodzeń skóry, które są powodowane długoletnim działaniem promieni UV. To w jakim stopniu nasilony jest proces starzenia się skóry powodowany promieniowaniem UV jest po części uwarunkowane genetycznie, ponieważ osoby o jasnym typie karnacji nie tylko łatwiej ulegają oparzeniom słonecznym, ale również mają skłonność do intensywniejszego fotostarzenia. Znaczenie ma także stopień wystawienia skóry na działanie promieni słonecznych na przestrzeni wielu lat. Skóra na twarzy jest o wiele bardziej narażona na efekty fotostarzenia niż przykładowo skóra na częściach ciała, które są zakryte odzieżą. Najbardziej dostrzegalne skutki oparzeń słonecznych, jak i fotostarzenia, w dużej mierze spowodowane są promieniowaniem UVB, lecz promieniowanie UVA również może przyczyniać się do powstawania zmian, które przeważnie są głębsze. W momencie, gdy organizm nie radzi sobie z naprawą uszkodzonego DNA należącego do komórek naskórka i skóry właściwej, w następstwie, prawdopodobnie nieodwracalnych, zmian dochodzi do zniszczenia ich struktury. Promieniowanie UV wywołuje także zmiany w obrębie komórek pigmentowych (melanocytów), przez co przestają one funkcjonować poprawnie. Ponadto substancje chemiczne uwalniane podczas oparzenia słonecznego mogą naruszać skórę właściwą. W szczególności dotyczy to uszkodzenia siatki włókien kolagenowych i elastynowych. Oba rodzaje tych włókien mogą również zostać naruszone przez bezpośrednie działanie promieni ultrafioletowych. W celu ochrony skóry przed promieniowaniem UV należy codziennie stosować fotoprotekcję w postaci preparatów z wysokim i stabilnym filtrem SPF. Do twarzy, szyi i dekoltu najlepiej sprawdzi się filtr z SPF 50 lub wyższym.

Problem starzenia się skóry dotyczy każdego człowieka. Jest to złożony i uzależniony od bardzo wielu czynników, zarówno środowiskowych, jak i uwarunkowanych genetycznie proces, któremu nie da się zapobiec. Istnieją jednak efektywne metody umożliwiające jego znaczne opóźnienie oraz niwelowanie oznak typowych dla cery dojrzałej.

Profilaktyka przeciwstarzeniowa skóry może, a nawet powinna być wielokierunkowa.

Oprócz przestrzegania zasad zdrowego odżywiania, regularnej aktywności fizycznej, umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz stabilizacji rytmu dobowego, bardzo ważnym aspektem jest wdrożenie świadomego planu anti-aging polegającego na pielęgnacji przeciwstarzeniowej oraz idealnie dobranych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej regeneracyjnej.

To wszystko wykonywane w połączeniu zagwarantuje sukces terapeutyczny i zdrowie, a co za tym idzie młodość na długie lata, ponieważ, aby pozostać jak najdłużej młodym, trzeba być przede wszystkim zdrowym

Autor: Alicja Czupajło
ac@klinika-dermalogica.pl