Przebarwienia skóry

Gładka skóra o jednolitym kolorycie to twoje marzenie?

Poznaj zabiegi, które zlikwidują przebarwienia i pomogą uniknąć pojawienia się ich w przyszłości.

Czym są przebarwienia, jak powstają i co najważniejsze jak można się ich pozbyć, aby cieszyć się idealną skórą podpowiada kosmetolog Meri Davtyan, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, obecnie studentka II roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, Wydział Farmaceutyczny.

Przebarwienia to miejscowe i długotrwałe nagromadzenie nadmiaru barwnika skóry, będące efektem samoobrony organizmu przed szkodliwymi bodźcami np. promieniowaniem UV. Zmiany barwnikowe wynikają z nieprawidłowej syntezy i nagromadzenia pigmentu w skórze – melaniny. Dzieje się tak najczęściej na skutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe (UV). Promienie UV przechodzą przez naskórek i pobudzają komórki barwnikowe skóry – melanocyty. Gdy praca niektórych melanocytów jest zakłócona, zaczynają wydzielać zbyt duże ilości melaniny w trybie ciągłym. Przebarwienia pojawiają się, gdy melanina zwiększa się w anormalny sposób i gdy dystrybucja nadprodukcji melaniny nie jest jednakowo rozłożona na powierzchni skóry. Gromadzi się więc w niektórych miejscach i tworzy nieestetyczne plamy, zwane przebarwieniami. Miejsca podatne na przebarwienia to: twarz, szyja, dekolt oraz dłonie.

Najczęstszymi przebarwieniami z jakimi borykają się pacjenci są: piegi, plamy soczewicowate, melasma oraz przebarwienia pozapalne. Mogą być one dzielone na:

  • naskórkowe,
  • skórno-naskórkowe,
  • skórne.

Dlatego tak ważna jest konsultacja przedzabiegowa, która pozwoli na ustalenie najlepszego planu leczenia uwzględniającego czynniki mające wpływ na efektywność wykonywanych zabiegów. 
Dobranie przez specjalistę odpowiedniego planu leczenia polega przede wszystkim na ustaleniu głębokości i umiejscowienia przebarwień oraz przyczyn odkładania się melaniny, a także sprawdzenia jak dane przebarwienie reaguje na konkretny zabieg. Hiperpigmentacja może być wrodzona bądź nabyta – wpływ na nią mają wcześniej wspomniane promieniowanie słoneczne, czynniki genetyczne, hormony, ciąża, okres menopauzy, choroby wątroby, niektóre kosmetyki, czy też leki.

Najefektywniejszymi zabiegami polecanymi w walce z przebarwieniami są: laseroterapia oraz wykorzystanie peelingów medycznych. Bardzo często dobierane są metody łączące róże technologie oraz zabiegi w celu uzyskania maksymalnej skuteczności i efektywności.

LASEROTERAPIA

ALMA HARMONY PRO – DYE-VL

Głowica Dye-VL jest przeznaczona do likwidacji przebarwień posłonecznych oraz soczewicowatych. Wiązka światła w zakresie 500 – 600 nm pozwala na efektywne zwalczenie hiperpigmentacji, dzięki pochłonięciu ich przez melaninę. Następnie komórki barwnikowe zostają podgrzane i to powoduje ich zniszczenie. Pod wpływem impulsów światła komórki zostają rozbite, a melanina rozproszona. Po kilku godzinach od wykonania zabiegu przebarwienia ciemnieją, a przez kolejne dwa tygodnie ulegają złuszczeniu, dzięki czemu uzyskujemy efekt w postaci ich rozjaśnienia. Rekomendujemy wykonanie serii 3 – 4 zabiegów zachowując odstęp pomiędzy zabiegami około miesiąca, lecz należy pamiętać, iż jest to kwestia indywidualna, ustalana podczas wstępnej konsultacji przedzabiegowej. Ponadto, głowica Dye-VL nie tylko niweluje przebarwienia, ale także usuwa rumień, zamyka naczynka oraz co najważniejsze powoduje odmłodzenie skóry poprzez jej przebudowę, dzięki czemu uzyskujemy niesamowite efekty terapeutyczne.

ALMA HARMONY PRO – CLEARLIFT

Laser frakcyjny nieablacyjny Q-Switch ClearLift jest idealnym zabiegiem dla pacjentów zmagających się z melasmą oraz chcących zwalczyć fotostarzenie skóry. Bardzo wysoki impuls działa na zasadzie wybiórczej fototermolizy melanosomów w naskórku. Pozwala on na zwalczenie przebarwień bez naruszenia naskórka, co nie wyłącza pacjenta z życia codziennego. Seria laserem ClearLift polega na wykonaniu 3 – 5 zabiegów w odstępie 2 tygodniowym. ClearLift działa także na odmłodzenie skóry, wyrównanie kolorytu, zwężenie porów skórnych, redukcję zmarszczek oraz przebudowę skóry. Zastosowanie tej technologii w redukcji przebarwień oraz odmłodzeniu i ujędrnieniu skóry ma niesamowitą przewagę nad innymi zabiegami, ponieważ po wykonanym zabiegu nie ma absolutnie żadnej rekonwalescencji, więc można powiedzieć, że młodniejemy w oczach.

PEELINGI MEDYCZNE

COSMELAN

Cosmelan to peeling medyczny wykorzystywany w leczeniu najbardziej uporczywych przebarwień. Terapia jest jedną z najskuteczniejszych, które rozjaśniają pigmentacje, wyrównują koloryt skóry oraz przywracają równowagę skórze tłustej i mieszanej. Cosmelan zawiera substancje o natychmiastowym działaniu depigmentującym. Oparty jest na mechanizmie hamującym tyrozynazę – enzym odpowiedzialny za tworzenie pigmentu w skórze. Cała kuracja podzielona jest na 2 etapy: pierwszy etap odbywa się w Klinice, gdzie specjalista nakłada profesjonalną maskę, którą pacjent zmywa w domu po upływie około 8 godzin, drugi etap to kontynuowanie przez pacjenta leczenia, gdyż dostaje on niezbędne preparaty do stosowania w pielęgnacji domowej. Cosmelan jest zabiegiem jednorazowym, lecz należy podkreślić, iż trwałość efektów zależy od dalszej pielęgnacji oraz postępowania po leczeniu – w tym całorocznej ochronie przed promieniowaniem UV.

FERULAC VALENCIA PEEL

Po ukończeniu serii wyżej wymienionych zabiegów oraz kontroli ze specjalistą, po określonym czasie warto wykonać zabiegi podtrzymujące uzyskane efekty. Idealnym rozwiązaniem są peelingi medyczne zawierające substancje rozjaśniające skórę, utrzymujące jednolity kolor skóry, odmładzające oraz złuszczające. W peelingu Ferulac Valencia Peel wykorzystano unikalne połączenie 4 różnych form kwasów: kwasu trójchlorooctowego (TCA), ferulowego, salicylowego i 3-O-etylowego kwasu askorbinowego. Jest to jeden z ulubionych zabiegów wykonywanych przez naszych pacjentów, którym zależy na odmłodzeniu skóry, usunięciu przebarwień, ujędrnieniu skóry oraz ochronie antyoksydacyjnej, która polega na zabezpieczeniu skóry przed promieniowaniem – kwas ferulowy jest silnym naturalnym filtrem przeciwsłonecznym! A w połączeniu z witaminą C, zawartą w zabiegu Valencia Peel, wykazuje działanie depigmentujące i redukujące przebarwienia.
Wysokie stężenia kwasu ferulowego, uznawanego za kwas odpowiadający za ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz zwalczający niepożądane jego skutki, znajduje się również w peelingach medycznych Ferulac Peel oraz DNA Recovery Peel.

FERULAC PEEL

Ferulac Peel jest peelingiem medycznym, który może być wykonywany przez cały rok. Jak sama nazwa wskazuje, posiada wysokie stężenie kwasu ferulowego. Jest on zaliczany do inhibitorów tyrozynazy, tym samym wykazuje silne działanie depigmentujące. Posiada także działanie antyoksydacyjne, zmiata wolne rodniki i chroni przed szybszym starzeniem się skóry. Ponadto peeling zawiera także floretynę, która jest silnym antyutleniaczem oraz działa anti-aging. Ferulac Peel chroni przed negatywnym działaniem promieniowania UVA. Niweluje uszkodzenia DNA wywołane przez czynniki zewnętrzne, rozjaśnia koloryt skóry, wyrównuje jej strukturę, działa przeciwzapalnie oraz redukuje drobne zmarszczki. Po zabiegu skóra jest napięta, rozjaśniona i świeża.

DNA RECOVERY PEEL

DNA Recovery Peel jest wyjątkowym peelingiem odbudowującym skórę oraz zapobiegającym fotostarzeniu. Jest złożony z synergicznie działających ze sobą substancji, jakimi są: kwas ferulowy, retinol, czynniki wzrostu, enzymy naprawcze DNA, cynk oraz aminokwasy. Wcześniej wspomniany kwas ferulowy jest kluczowym składnikiem w walce z przebarwieniami, dzięki swoim właściwościom rozjaśniającym. Jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym oraz działa przeciwstarzeniowo. Retinol stymuluje przebudowę skóry, dzięki pobudzeniu fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny. Tym samym, skóra staje się jędrna, napięta i zagęszczona. Ponadto, reguluje aktywność zmienionych melanocytów nadprodukujących melaninę. Czynniki wzrostu stymulują skórę oraz wykazują silne działanie przeciwstarzeniowe. Enzymy naprawcze DNA przebudowują i naprawiają skórę zmienioną na skutek czynników zewnętrznych. Cynk oraz aminokwasy zawarte w peelingu stabilizują nici DNA.

W Klinice Demalogica specjaliści dobiorą najbardziej odpowiedni rodzaj peelingu medycznego, który wspomoże proces leczenia.

PIELĘGNACJA DOMOWA

W trakcie terapii w walce z przebarwieniami nie należy zapomnieć, jak ważne są preparaty stosowane przez pacjenta w domu. Dzięki świadomej pielęgnacji możemy osiągnąć maksymalne i zadowalające efekty. Złotym duo do stosowania jest połączenie witaminy C oraz kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Witamina C posiada wysokie działanie antyoksydacyjne, rozjaśniające oraz ochronne przed szkodliwym działaniem UV.

W Klinice Dermalogica pacjenci mogą nabyć topowe produkty marki Obagi, która znana jest na całym świecie ze swojego niezwykle skutecznego serum z wysoką zawartością witaminy C. W zależności od typu i potrzeb skóry, produkty zawierają różne stężenia witaminy C: 10%, 15% oraz 20%. Nasi specjaliści dobiorą odpowiednie serum indywidualnie, aby cieszyć się promienną i zdrowa skórą na co dzień.

przebarwienia skóry - kosmetyki do pielęgnacji w domu

Produkty marki DERMALOGICA® są wyborem nr 1 wśród profesjonalnych terapeutów skóry na całym świecie. Zaawansowane preparaty indywidualnie skomponowane do specyficznych potrzeb Twojej skóry, a wszystko po to, aby uzyskać realne rezultaty.

Serum, które polecamy pacjentom z przebarwieniami posłonecznymi oraz pozapalnymi jest AGE Bright Clearing serum. Nie tylko działa ono oczyszczająco na skórę, dzięki zawartości kwasu salicylowego, jest pomocne w walce z zaskórnikami oraz stanami zapalnymi, ale także rozjaśnia przebarwienia i chroni przed powstawaniem nowych. Stosując serum, pacjenci mogą się cieszyć zdrową i rozjaśnioną skórą bez zanieczyszczeń.

przebarwienia skóry AGE Bright Clearing serum

PowerBright Dark Spot Serum jest produktem z linii dedykowanej w walce z przebarwieniami. Zawiera naturalne składniki roślinne i jest wzbogacone o niacynamid i heksylrezorcynol, które wyrównują koloryt skóry. W przeciągu kilku dni od zastosowania, pacjenci mogą zauważyć wyraźnie rozjaśnioną i promienną skórę, chroniąc tym samym przed powstawaniem nowych przebarwień.

Przebarwienia skóry PowerBright Dark Spot Serum

Dynamic Skin Recovery SPF50 jest jednym z wielu topowych filtrów przeciwsłonecznych marki Dermalogica. Ten wyróżnia to, iż nie tylko chroni on skórę przed szkodliwym działaniem UV, a ponadto działa przeciwstarzeniowo i nawilżająco na skórę. Glukozamina i peptydy zawarte w produkcie stymulują skórę do produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu jest ona napięta, jędrna i nawilżona.

Przebariwnia skóry - Dynamic Skin Recovery SPF50

Czy krem z SPF musi być stosowany cały rok? TAK! Nasi świadomi pacjenci wiedzą, iż promieniowanie UVA dociera do nas przez cały rok, niezależnie od pogody oraz warunków – przechodzi ono przez szyby okienne oraz samochodowe. Promieniowanie UVA powoduje fotostarzenie się skóry, a tego przecież nie chcemy, prawda?

kosmetyki do walki z przebarwieniami na skórze

Autor: Meri Davtyan
md@klinika-dermalogica.pl