Menu młodości, czyli dieta zdrowej skóry

Co warto jeść, by jak najdłużej cieszyć się promienną, gładką skórą i wolniej się starzeć – podpowiada kosmetolog Patrycja Grzywaczewska, absolwentka Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Gdyni, a także absolwentka Akademii Dietetyki w Łodzi.

Zdrowa, gładka i jędrna skóra to marzenie każdego człowieka.  Coraz bardziej wzrasta świadomość, że  na poprawę stanu naszej skóry wpływa odpowiednia pielęgnacja, dokładne oczyszczanie, złuszczanie, tonizacja, oraz nawilżanie i ochrona przeciwsłoneczna. Wiemy również, że odpowiednio  dobrane zabiegi w gabinecie kosmetologicznym mają ogromy wpływ na kondycję skóry.

Niestety mimo stale rozszerzających się  możliwości kosmetologicznych  coraz więcej osób boryka się z rozmaitymi problemami skórnymi, takimi jak trądzik, przebarwienia, porozszerzane naczynia krwionośne, czy też brak jędrności i nawilżenia skóry. Jest to wynikiem tego, że często zapominamy o tym jak ważnym z elementów są substancje odżywcze dostarczane podczas codziennej diety.

W obecnych czasach rynek zdominowany jest przez produkty kiepskiej jakości, wysoce przetworzone, zawierające szkodliwe konserwanty i barwniki, które mają negatywny wpływ na wygląd naszej skóry. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na to jakiej jakości produkty kupujemy.

Żeby zadbać o zdrową i promienną skórę od środka dieta powinna być różnorodna, dzięki temu dostarczymy organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i nie dopuścimy do jego niedoborów.

Woda

Bez picia odpowiedniej ilości wody nie ma mowy o nawilżonej sprężystej i napiętej skórze. To właśnie woda jest głównym składnikiem organizmu i z niej zbudowane są wszystkie tkanki, oraz narządy w organizmie człowieka. Również kwas hialuronowy, który jest często wykorzystywany w kosmetykach, by mógł utrzymać odpowiedni poziom wilgoci w skórze, potrzebuje dużej ilości wody. Za minimalną ilość wody, którą człowiek dorosły musi bezwzględnie otrzymać z pożywieniem uznano proporcje 1 cm3 wody na 1 kcal spożytego pokarmu, więc by zachować piękny wygląd skóry powinno się spożywać jej co najmniej 2 l dziennie. Dobrą wiadomością jest to, że wody nie da się przedawkować.

Sirtuiny

Sirtuiny, czyli białka enzymatyczne w ciele, które mają zdolność wyciszana tzw. genów starzenia, a jednocześnie aktywują  tzw. geny długowieczności. Oddziałują one na intensywność  procesu starzenia, przyczyniają się do naprawy uszkodzeń DNA, wykazują również działanie w leczeniu schorzeń metabolicznych.  Produkty,  które wyzwalają sirtuiny w organizmie to m.in. borówki, truskawki, jarmuż, cykoria, kapary, pietruszka, rukola, daktyle, kasza gryczana, orzechy włoskie, soja, kurkuma, chili, lubczyk, kawa i czerwone wino. Po przejściu na dietę bogatą w substancje aktywujące sirtuiny już po dwóch tygodniach można zauważyć znaczną poprawę w kondycji skóry.

Antyoksydanty

Ta grupa związków chemicznych nie tylko wspiera układ odpornościowy i poprawia samopoczucie, ale sprawia, że skóra wolniej się starzeje. Ich zadaniem jest neutralizacja wolnych rodników tlenowych, które przyśpieszają proces starzenia się skóry. Można je znaleźć między innymi w warzywach i owocach, zwłaszcza tych surowych, ponieważ obróbka termiczna powoduje zmniejszenie ilości tych cennych składników. Wyjątkiem są pomidory, które dopiero po obróbce termicznej wzbogacają się o likopen. Bogatym źródłem antyoksydantów są również orzechy, oleje roślinne, produkty pełnoziarniste, ryby, gorzka czekolada, oraz czerwone wino.

Witaminy A

Witamina A jest  to potoczna nazwa związków z grupy retinoidów, które często nazywane są również retinolem lub beta-karotenem. Nie bez powodu witamina A jest nazywana witaminą młodości. Wykazuje ona działanie ochronne przed promieniami UV, wpływa na równomierne rozłożenie barwnika melaniny w skórze, opóźnia procesy starzenia, poprawia sprężystość skóry a także działa przeciwzapalnie. Witaminę A znaleźć możemy w produktach mleczarskich, niektórych tłustych rybach, jajkach, jarmużu, szpinaku, oraz dyni.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B jest to różnorodna grupa związków z których najbardziej znane to kwas foliowy, niacyna oraz biotyna. Mają one bardzo duży wpływ na kondycję skóry. Zapewniają jej odpowiednie nawilżenie, gładkość oraz jędrność.  Witamina B 2 , nazwana również ryboflawiną, kontroluje procesy rogowacenia i regeneracji naskórka, a jej niedobór przejawia się silnym przesuszeniem skóry. Niacynamid czyli witamina B3 stymuluje produkcję składników lipidowych w skórze, oraz odpowiada za barierę ochronną skóry. Co ważne niacyna działa przeciwzmarszczkowo,  wygładza powierzchnię naskórka, poprawia jego koloryt i chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Z kolei biotyna, wit B7, pełni ważne funkcje w organizmie człowieka uczestnicząc w wielu reakcjach biochemicznych, a także poprawia kondycję włosów poprzez zwiększenie ich grubości, elastyczności i połysku oraz wspomagając tempo wzrostu włosów. Biotyna, oprócz pozytywnego wpływu na stan włosów, poprawia również stan skóry oraz paznokci: działa wzmacniająco na kruche paznokcie, działa nawilżająco i regenerująco na naskórek oraz wspomaga gojenie się ran.

Bogactwem witamin z grupy B są orzechy, pestki, fasola, nabiał, jaja, szpinak, wątróbka oraz owsianka.

Witamina C

Witamina C, czyli kwas askorbinowy, to najsilniejszy przeciwutleniacz dla skóry, który pełni  liczne funkcje w organizmie człowieka, a jego niedobór może mieć poważne konsekwencje, dlatego bardzo ważne jest dostarczanie odpowiedniej dawki tej witaminy w codziennej diecie. Witamina C dla skóry  ma głownie działanie  przeciwzmarszczkowe, ponieważ silnie wspomaga produkcję włókien kolagenowych, działa również przeciwzapalnie oraz obkurczająco na naczynia krwionośne. Dzika róża, papryka, pietruszka, pomidory, czarna porzeczka to bogate źródła tego antyoksydantu.

Cynk

Antyoksydant o ogromnym znaczeniu dla skóry, a jego niedobór może być przyczyną występowania trądziku zapalnego i nieprawidłowego gojenia się ran. Spożywanie produktów zawierających ten minerał znacznie wycisza stany zapalne na skórze, skraca czas gojenia, oraz zapobiega powstawaniu przebarwień pozapalnych. Bogatymi źródłami cynku jest wątróbka, mięso, jaja, ryż, kasza gryczana, czerwona fasola. Należy pamiętać, że cynk pochodzenia roślinnego jest gorzej przyswajalny od cynku pochodzenia zwierzęcego.

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega–3

NNKT mają silne działanie odżywcze dla skóry, poprawiają jej napięcie, niwelują zmarszczki, chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi, oraz biorą udział we wchłanianiu się niektórych witamin. Kwasy tłuszczowe omega-3 działają przeciwzapalnie, a osoby spożywające małe ilości tych kwasów mają większą podatność na choroby skóry. Bogatym źródłem kwasów omega-3 jest olej lniany, nasiona lnu, nasiona chia, orzechy włoskie, awokado, śledź, makrela, łosoś, pstrąg, oraz owoce morza.

Białko

Rusztowaniem naszej skóry są kolagen oraz, a z wiekiem ich produkcja spada, co powoduje zmarszczki i zmniejszenie napięcia skóry. Należy zwrócić uwagę na spożywanie w diecie odpowiedniej jakości białka, które bierze ogromny udział w procesie tworzenia się kolagenu i  elastyny. Bogatym źródłem kompletnych aminokwasów są dobrej jakości jaja kurze, mięso, nabiał oraz ryby.

Tego unikaj

Nie tylko negatywny wpływ na skórę mają używki i produkty wysoko przetworzone, ale również te bogate w cukry proste, ponieważ po ich spożyciu gwałtownie wzrasta poziom glukozy we krwi, co sprzyja procesowi zwanemu glikacją białek. Jest to proces łączenia się glukozy z białkami obecnymi w komórkach skóry, a co za tym idzie uszkodzeń kolagenu i elastyny. W efekcie skóra ulega zwiotczeniu i traci gęstość.

Unikaj również długotrwałego smażenia potraw, ponieważ ta technika kulinarna najbardziej wpływa na obniżenie wartości  odżywczych produktów. Ponadto powoduje niekorzystne zmiany w strukturze kwasów tłuszczowych pod wpływem ich nadmiernego ogrzewania. Po długiej obróbce termicznej są one niebezpieczne dla zdrowia i wpływają niekorzystnie na stan naszej skóry.

Tłuszcze trans, czyli utwardzone oleje roślinne, są uznawane za najbardziej szkodliwe dla zdrowia i skóry. Znajdują się w niektórych wypiekach, słodyczach, słonych przekąskach oraz żywności typu fast food.

 

Należy pamiętać, że do pielęgnacji naszej cery trzeba podejść holistycznie.

Nasza skóra jest odzwierciedleniem tego, co kładziemy  na talerz i warto o tym pamiętać, nie tylko dopiero, gdy zauważymy pierwsze niedoskonałości, lecz odpowiednio wcześniej, ponieważ zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Podziękuje nam za to nie tylko nasza skóra, ale również cały organizm.

Autor: Patrycja Grzywaczewska
pg@klinika-dermalogica.pl