KARISMA – Naturalna poprawa owalu twarzy i jej konturu

Naturalna poprawa owalu twarzy i jej konturu, odmłodzenie, zagęszczenie skóry oraz świeży, promienny wygląd…

To jedne z efektów zastosowania preparatu KARISMA.

Czym jest ten innowacyjny preparat i co go wyróżnia na tle innych?

Na te pytania odpowie kosmetolog Meri Davtyan, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, obecnie studentka II roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, Wydział Farmaceutyczny.

 

KARISMA – to pierwszy, tak innowacyjny biostymulator na rynku bazujący na kolagenie typu I, który jest pozyskiwany metodą inżynierii genetycznej. Zawiera ponadto kwas hialuronowy oraz karboksymetylocelulozę. Preparat KARISMA jest całkowicie biozgodny z ludzkimi tkankami oraz zawiera składniki naturalne. Jego zadanie to przede wszystkim biostymulacja – naturalne pobudzenie naszej skóry do procesów odtwórczych. Aktywuje on szereg reakcji prowadzących do wytworzenia włókien kolagenowych i elastynowych, co skutkuje w poprawie jędrności, gęstości i elastyczności skóry. Idealnie sprawdzi się u Pacjentów pragnących w naturalny sposób poprawić owal twarzy i odtworzyć tzw. wolumetrię z efektem widocznym od razu po zabiegu, gdyż jest tzw. soft fillerem. Ponadto prowadzi do zmniejszenia zmarszczek, blizn czy rozstępów.

Co wyróżnia biostymulator KARISMA na tle innych preparatów z kolagenem?

Przede wszystkim innowacyjna i niezwykle bezpieczna formuła – kolagen zastosowany w KARISMIE jest pozyskiwany z nici jedwabnika, a nie z tkanek zwierzęcych. Jest w 100% biozgodny z ludzkimi tkankami. Dzięki temu zapewnia doskonałą tolerancję, bez ryzyka wystąpienia rekcji alergicznych i działań niepożądanych. Organizm nie reaguje na niego jak na ciało obce. Pierwsze efekty widać zaraz po zabiegu, następnie wzmacniają się wraz z upływem czasu – w miarę przebudowy skóry. Są przede wszystkim naturalne i nieprzerysowane.

Skład preparatu KARISMA:

Unikalna kompozycja preparatu opiera się na trzech, synergicznie działających składnikach:

 • Polipeptydowy łańcuch α1 kolagenu typu I – stymuluje w skórze produkcję kolagenu typu I, który stanowi 80% kolagenu obecnego w skórze. To tzw. kolagen młodości. Niestety, już od 25. roku życia jego ilość spada, średnio o 2% rocznie, a w okresie menopauzy – nawet o 30 – 35%! Pogarsza się też jego jakość – włókna rozciągają się i tracą swoje właściwości podporowe. Celem biostymulatorów jest pobudzenie produkcji kolagenu w skórze, tak aby odzyskała ona jędrność, elastyczność, sprężystość i młody wygląd.
 • Kwas hialuronowy o wysokiej masie cząsteczkowej (1200 – 1500 kDa) – HA to kolejny ważny składnik ludzkich tkanek, wytwarzany w macierzy zewnątrzkomórkowej, odpowiedzialny za nawilżenie, gładkość i wypełnienie skóry. Nieusieciowany kwas hialuronowy zastosowany w preparacie KARISMA poprawia jakość macierzy zewnątrzkomórkowej, tworząc optymalne warunki dla wzrostu, proliferacji i migracji fibroblastów, a więc komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Przyspiesza procesy regeneracji, nawilża, rewitalizuje, poprawia jakość skóry. Delikatny efekt wypełnienia jest widoczny zaraz po zabiegu.
 • Karboksymetyloceluloza (CMC) ­– to szeroko stosowany w przemyśle farmaceutycznym polimer o działaniu przeciwstarzeniowym, który hamuje aktywność wolnych rodników oraz endogennego enzymu hialuronidazy, odpowiedzialnego za szybszy rozkład kwasu hialuronowego w tkankach (ma względem niego działanie ochronne).

Wskazania do wykonania zabiegu:

 • utrata jędrności, wiotkość skóry,
 • opadanie tkanek, utrata konturu, tzw. chomiki, bruzdy marionetki,
 • zmarszczki palacza, drobne linie i zmarszczki,
 • blizny, np. potrądzikowe,
 • rozstępy,
 • skóra pozbawiona jędrności, gęstości i elastyczności,
 • skóra palacza,
 • objawy starzenia się szyi i dekoltu: wiotkość, poziome zmarszczki na szyi, tzw. obręcze Wenus,
 • objawy starzenia się dłoni – zanik objętości, luźna skóra, zmarszczki.

Częstotliwość zabiegów

To, co wyróżnia preparat KARISMA na tle innych biostymulatorów, to między innymi liczba powtórzeń. Przy standardowych preparatach wynosi ona 3 – 4, a czasem więcej. Zalecany protokół KARISMY to jedynie 2 zabiegi, wykonywane w odstępie 1 miesiąca. W zależności od wieku, stylu życia i jakości skóry, efekty zabiegu utrzymują się od 6 do 12 miesięcy. Po 4 miesiącach warto jest wykonać tzw. zabieg przypominający.

Jak przygotować się do zabiegu?

Kilka dni przed zabiegiem warto spożywać duże ilości wody, 2 – 3 litry dziennie (najlepiej wprowadzić to w nawyk) oraz suplementować się witaminą C, gdyż dodatkowo pobudza ona produkcję kolagenu, zainicjowaną podaniem KARISMY.

Jak wygląda zabieg KARISMA?

W zależności od wskazań, KARISMĘ podajemy techniką mezoterapii, bądź tzw. techniką liniową wsteczną, przy użyciu igły lub kaniuli. Wtedy wykonujemy jedynie kilka wkłuć, co dla pacjenta oznacza mniejsze ryzyko wystąpienia siniaków po zabiegu.
Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona i obrzęknięta wskutek jej nakłuwania (zwłaszcza gdy preparat był podawany techniką mezoterapii). Objawy te zwykle ustępują w ciągu kilku godzin, czasami mogą się utrzymywać przez 2 – 3 dni.

Więcej informacji o zabiegu:

https://klinika-dermalogica.pl/zabiegi-twarz/karisma-pierwszy-biostymulator-na-bazie-rh-kolagenu/

Autor: Meri Davtyan
md@klinika-dermalogica.pl